Budda - mandale

Budda i mandale

W hinduizmie mandale mają zarówno znaczenie religijne, jak i polityczne. Ich skomplikowane projekty mogą symbolizować różne formy władzy w rządzie, a także duchowe skupienie i jedność. Mandala może reprezentować system rządowy i może być używany jako niemal mapa konkretnej infrastruktury politycznej. W religii sama mandala nie jest postrzegana jako nadprzyrodzona moc jako potęga idoli. To tylko narzędzie używane przez hinduistów, aby pomóc im w koncentrowaniu, centrowaniu "i medytacji. Wiele tradycyjnych mandali obejmuje pokazy kwiatu lotosu, który jest święty w hinduizmie i innych fałszywych religiach. Skomplikowane projekty znalezione w mandali mają znaczenie dla pobożnego hindusów, ale to znaczenie jest zwykle tracone dla ogółu społeczeństwa. Ponieważ hinduizm jest tak luźno określoną religią, mandale nie mają też ścisłej definicji ani użycia.

Japoński artysta Pan Riu bierze papierowe krojenie w skomplikowane, skandaliczne mandale i wyszukane figurki precyzyjnym narzędziem zwanym obrotowym nożem. To narzędzie umożliwia mu płynniejsze cięcie, gdy głowa noża może obrócić się o 360 stopni. Wraz z tym ruchem, Riu tworzy asymetryczny obraz, który często wypełniony jest ukrytymi konikami, które wyrastają z punktów gwiazdy i węży, które otaczają oczom figur.

James Gibson (1986) sugeruje, że okólne pole widzenia odgrywa ważną rolę w rozwoju poczucia jaźni zaczynającego się dość wczesnym dzieciństwem. Z tym, co dziecko może widzieć na polu widzenia, może rozwijać prostą świadomość samego siebie, jaka jest zawsze obecna. Nos dziecięcy jest stałym, niezmiennym przedmiotem jego pola widzenia. Jego ramiona, nogi i bagażnik zmieniają wygląd, gdy się porusza. Jednak z doświadczeniem potrafi też zidentyfikować je jako rzeczy, które zawsze tam są.

Przeczucie centrum osobowości, rodzaj centralnego punktu w psychice, do którego wszystko się łączy, przez co wszystko się układa i które jest samym źródłem energii. Energia centralnego punktu objawia się niemal nieodpartym przymusem i pragnieniem bycia tym, czym jest każdy, tak jak każdy organizm jest nastawiony na przyjęcie formy, która jest charakterystyczna jego naturze, bez względu na okoliczności "(1973: 73).

Zgodnie z pismem buddyjskim mandale piaskowe przekazują pozytywne energie dla środowiska i dla ludzi, którzy je oglądają. Podczas budowania mandali, mnisi buddyjscy intonują i medytują, aby powoływać się na boskie energie bóstw zamieszkujących mandale. Następnie mnisi proszą o błogosławieństwa uzdrawiające bóstwa. Moc uzdrawiania mandali rozciąga się na cały świat, nawet zanim zostanie zalany i rozproszony w płynącą wodę - kolejną ekspresję dzielenia się wszystkimi błogosławieństwami mandali.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bogactwa: mandala

Mandala - Kolorowanka dla Dorosłych