Bogactwa: mandala

Mandala oznacza święte koło "w sanskrycie. Kręgi pojawiają się w naturze (kwiaty, płatki śniegu, słońce, księżyc, itp.), Architektura i są również potężnymi symbolami kultur w całej historii świata. W różnych duchowych tradycjach mandale służą do ułatwienia medytacji i są wykorzystywane w obrzędach świętych jako narzędzie przemiany służące do wspomagania gojenia się.

Idea mandali powstała dawno temu przed ideą historii. Na najwcześniejszym poziomie Indii, a nawet religii indoeuropejskiej, w Rig Veda i związanej z nią literaturze, mandala jest określeniem dla rozdziału, zbiór mantr lub hymnów wersetowych śpiewanych w ceremoniach wedyjskich, może pochodzących z poczucia okrągłego, Jak w rundach pieśni. Uważa się, że wszechświat pochodzi z tych hymnów, których święte dźwięki zawierały genetyczne wzorce istot i rzeczy, więc już istnieje wyraźne poczucie mandali jako modelu świata.

Używanie mandali podczas medytacji, jest korzystne, jeśli uprzednio ustalono zamiar. Możemy mieć wiele aspektów naszego życia, które chcielibyśmy lepiej zrozumieć, chociaż zazwyczaj jedna konkretna część wyróżnia się bardziej niż reszta. Jeśli utrzymamy nasze umysły przez kilka chwil, możemy zauważyć, że nasz umysł powraca do tej samej sytuacji - najczęściej jednej z najbardziej poszukiwanych emocjonalnych lub psychicznych rozwiązań.

Wizualizacja i konkretyzacja pojęcia mandali jest jednym z najbardziej znaczących wkładów buddyzmu w psychologię religijną. Mandale są postrzegane jako święte miejsca, które z własnej obecności na świecie przypominają widzom o immanencji świętości we wszechświecie i jego potencjale w sobie. W kontekście ścieżki buddyjskiej celem mandali jest położyć kres ludzkim cierpieniom, osiągnąć oświecenie i osiągnąć właściwy pogląd na Rzeczywistość. Jest to sposób odkrywania boskości poprzez uświadomienie sobie, że zamieszkuje w swoim własnym ja.


Poprzez szkolenia i powtarzane praktyki bhakta uczy się wezwać do zapamiętania żywego wizerunku mandali. Bhakta używa tego mentalnego obrazu jako sposobu na powrót z kosmosu do sfery jedności, gdzie jest w jedności z czystą świadomością. W ten sposób mandala służy tybetańskim bhakta jako droga do i z pożądanych stanów świadomości. Akt tworzenia mandali działa na psychologię bhaktę w sposób korzystny. Na Zachodzie po raz pierwszy zidentyfikowane zostały przez Carl Junga zalety tworzenia mandali. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Budda - mandale

Mandala - Kolorowanka dla Dorosłych